Het aantal argumenten om een basisinkomen in te voeren is groot.
Er zijn ook tegenwerpingen maar die kunnen we prima weerleggen.
Klik hier voor het overzicht.
Jouw reacties of aanvullingen zijn van harte welkom en je kunt ze via het contactformulier naar ons verzenden.
Onderstaand komt een vaak gehoord bezwaar aan de orde
Basisinkomen is onbetaalbaar
Toelichting tegenwerping
Basisinkomen is onbetaalbaar, wil het voldoende zijn om alle uitkeringen en andere gerichte vormen van overheidssteun kunnen vervangen.
De hoge overdrachtsuitgaven horende bij een basisinkomen zullen de collectieve uitgaven aan bijv. zorg en onderwijs verdringen.
Een laag basisinkomen zal de huidige bureaucratie rond uitkeringen, toeslagen e,d in stand houden en is dus geen zinvolle oplossing.
Weerlegging tegenwerping
Er zijn veel publicaties ter weerlegging van dit bezwaar, zie bijvoorbeeld:
- Een grove indicatie van de financierbaarheid van basisinkomen
- Genoeg gerekend, basisinkomen is financierbaar
- de VBi-nota Basisinkomen: haalbaar en betaalbaar
- Basisinkomen, asociaal of onbetaalbaar?
Om het basisinkomen betaalbaar te maken, kunnen de geldstromen binnen de nationale rekening worden aangepast, zonder daarbij de nationale rekening op te rekken. Als dat in voldoende mate gebeurt ontstaan er geen problemen.
De volgende aanpassingen zijn voor de hand liggend of denkbaar:
- verrekenen basisinkomen met het bestaande loongebouw
- compenseren met bestaande sociale zekerheid inclusief bijbehorende bureaucratie
- wijzigen van het belastingstelsel (bv. afschaffen zelfstandigenaftrek; gelijke tarieven voor de drie boxen; verschuiving naar belasting op consumptie)
- afschaffen overbodig beleid (bv. vele subsidieregelingen; onnodige bureaucratie zoals in de zorg; ontwerpen slim beleid)
- eventueel invoeren maatschappelijke dienstplicht.
Bovendien mag worden verwacht dat er op diverse gebieden besparingen zullen ontstaan, zoals: minder ziekteverzuim, minder fraude, minder criminaliteit, minder milieuschade, minder nutteloze consumptie, minder schuldsanering.
Tenslotte zullen de extra bestedingen van mensen die met het basisinkomen uit de armoede worden getrokken leiden tot meer belastinginkomsten.
Argument Ct1
Invalshoek Economie
Oorspronkelijke publicatie op deze website in 03. Bezwaren basisinkomen: Economie
.